Rafał Kiszło

Jak dobrać odpowiednią ilość serii na treningu personalnym?

Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej ( ruchu ) niesie za sobą przedewszytkim korzyści. Sport wzmaga metabolizm, obniża poziom stresu, redukuje tkankę tłuszczową, pomaga pozbyć się cellulitu, poprawia sprawność, zbawiennie wpływa również na nasze dobre samopoczucie. Podczas treningu wyzwalają się hormony szczęścia, endorfiny, pomaga w regeneracji . W ostatnich latach bardzo popularne stało się korzystanie z usług trenera personalnego podczas zaczynania przygody z siłownią. Trener to profesjonalistą, który zaplanuje nasz trening.

Dlaczego warto trenować z trenerem personalnym?

Nie ma oczywiście przymusu trenowania z trenerem i korzystania z jego uslug. Każdy może wybrać sobie odpowiedni dla niego rodzaj aktywności, nie musi to być przecież od razu trening personalny - jedna z lepszych form rozwoju holistycznego naszego organizmu. Wystarczy założyć wygodne buty i można iść biegać, można wybrać się na basen, przejechać się rowerem do parku i tam zrobić swój trening. Co więc jednak jest takiego w treningu personalnym, że coraz więcej osób się na niego decyduje i uważa to za jednąz lepszych decyzji w życiu? Przede wszystkim ćwiczenia z trenerem potrafią dać prawdziwą motywację do działania - " tak ja chce ". Jeśli siedzi się w domu i można zamiast iść pobiegać, posiedzieć i pograć w gry – nierzadko wybiera się tę drugą opcję, ktora jest wygodniejsza. Z kolei, kiedy jest się już umówionym na konkretną godzinę, z konkretną osobą na wykonanie treningu – rzadko kiedy chce się odmówić, bo przecież ktoś na nas czeka.... Poza tym, opłacenie trenera personalnego jest dość kosztowne i to następnam motywacja. Szkoda by rezygnować z treningu tylko dlatego że nam się nie chce...... Najważniejszą jednak sprawą jest to, że trening personalny wykonuje się pod okiem fachowca - specjalisty, który dokładnie wie co i jak należy wykonywać i przy okazji nie robiąc sobie krzywdy. Nie ma tu szansy na błędnie wykonane ćwiczenia, które – na przykład – mogą zrujnować nam kręgosłup, kolana czy wiele innych części naszego ciała. Trener personalny czuwa nad wszystkim i wszystko kontroluje ( możemy czuć się bezpieczni ).

Jak dobrać odpowiednią ilość serii i powtórzeń na treningu personalnym?

Kolejną zaletą ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego ( znającego się) trenera personalnego jest to, że plan ćwiczeń ułożony jest indywidualnie pod nas i nasze potrzeby. Zanim to nastąpi, trener przeprowadza z nami wywiad – dzięki temu dowiaduje się, jaka była nasza dotychczasowa aktywność fizyczna i wie, co nasz organizm na dany moment jest w stanie udźwignąć – dosłownie i w przenośni. Trening personalny zostaje ustalony w konsultacji z nami i może być na bieżąco modyfikowany - zmieniany do naszych potrzeb. Przyjmuje się, że ilość powtórzeń w jednej serii powinna wynosić do 10-15 maksymalnie. Ostatnie badania wskazują, że powinno być ich około 6 ( jeśli budujemy siłę ). Trener dobierze odpowiednią dla nas ilość na początek, stopniowo zwiększając ją wraz ze wzrostem naszej wytrzymałości. Ilość serii na początku waha się w granicach 3-6. Nie należy przesadzać ze zbyt dużą ilością na samym początku, ponieważ może skutkować to przeciążeniem organizmu. Zakwasy często bywają niechcianą częścią treningu.


Więcej artykułów

Indywidualne treningi z trenerem personalnym, a zajęcia grupowe

Jeśli wybierasz się na pierwszy trening z personal trenerem, musisz koniecznie zastanowić się, jaki masz cel i w jakim czasie chcesz go osiągnąć.

Trening dla początkujących – jak zacząć?

Oczywiście, przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem i wykonać szereg podstawowych badań, czyli badanie krwi, moczu, EKG, poziom glukozy oraz pomiar ciśnienia i tętna. Gdy wyniki badań okażą się zadowalające, można rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Aby się nie zrazić i nie nabawić kontuzji, na początek można zacząć od długich spacerów w parku lub krótkich wycieczek rowerowych.