Podjąłeś decyzję o regularnych treningach i postanowiłeś skorzystać z usług trenera personalnego, a teraz zastanawiasz się, jak długo powinna trwać wasza współpraca, abyś osiągnął zamierzone cele? Wyjaśniamy.
Zacznijmy od tego, że w gruncie rzeczy dość trudno mówić precyzyjnie o czasie bez wiedzy, jakie efekty chcesz osiągnąć, jaki jest twój obecny poziom, czyli z jakiego pułapu startujesz, jak bardzo jesteś zdeterminowany, no i czy faktycznie stosujesz się do zaleceń swojego trenera. Spróbujemy jednak zamknąć zasady w ogólnych ramach.
Trener personalny – minimalny czas na uzyskanie formy
Zakładając, że startujesz od podstaw – sport uprawiałeś dotąd okazjonalnie, nie zastanawiałeś się nad tym, co lądowało na twoim talerzu, uzbierało ci się parę dodatkowych kilogramów, a na brzuchu zagościła sławetna „oponka”, jesteś przy tym jednak zmotywowany, chcesz podjąć wyzwanie zmiany stylu życia na zdrowszy i chciałbyś, aby były to zmiany trwałe. Równocześnie jesteś sumienny, słuchasz zaleceń trenera i ćwiczysz regularnie 3-4 razy w tygodniu. W takim przypadku już po około 2-3 miesiącach zauważysz realne efekty treningów. Przy czym już w pierwszym miesiącu, który będzie na pewno związany z wyrzeczeniami i niekoniecznie łatwą zmianą codziennych nawyków, poczujesz przypływ energii i zauważysz zmiany w wyglądzie swojego ciała.
Trener personalny Mokotów – wytrwałość popłaca
Każdy trener personalny powie ci, że w treningu jest wiele zmiennych. Trening indywidualny przyniesie zupełnie inne efekty w innym czasie osobie, która jest otyła, niż takiej, która chce zrzucić 3-4 kilogramy nadwagi. Inny jest plan treningowy dla zdrowego mężczyzny w wieku 25 lat, a inny dla osoby, zmagającej się z chorobami przewlekłymi po 40. roku życia. Dlatego właśnie trudno ubrać trening osobisty w sztywne ramy czasowe.
/Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz, aby trener personalny pomógł ci zmienić nawyki na stałe, obniżenie wagi ma być trwałe i bez efektu jo-jo, zwłaszcza w przypadku dużej redukcji wagi, treningi z trenerem personalnym powinny być planem długofalowym. Im dłużej trwa ten proces, tym większa będzie jego skuteczność. Pośpiech w tym przypadku zdecydowanie nie jest wskazany.

Trener personalny Mokotów – dlaczego z trenerem jest skuteczniej?
Nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń, poznanie technik, umiejętność planowania zrównoważonych i dostosowanych do wydatku energetycznego posiłków, przyzwyczajenie się do regularnej aktywności fizycznej – to praca nad sobą. Praca, w której trener personalny jest mentorem, wsparciem i motywatorem.
Rola trenera personalnego jest nie do przecenienia i tak naprawdę nawet wtedy, kiedy osiągnąłeś już cel, który planowałeś na starcie, niekoniecznie musi to oznaczać, że nie potrzebujesz już pomocy trenera osobistego.
Powrót do niezdrowych nawyków i rezygnacja z treningów to niestety dość częsty efekt uzyskania planowanej wagi czy sylwetki. Pamiętaj więc, że zawsze wtedy, kiedy twoją motywację zastąpi apatia, zaczniesz sięgać wieczorami po chipsy i piwo, a treningi zamienisz na serial na kanapie, możesz ponownie skontaktować się z trenerem i poprosić o wsparcie, zanim sprawy przybiorą niechciany obrót i zajdą za daleko. Trener personalny z powodzeniem może dostosować intensywność i częstotliwość treningów czy planu żywienia do twoich potrzeb, uwzględniając chęć utrzymania wypracowanych rezultatów.