Trening kondycyjny jest oczywiście ściśle związany z kondycją. Czym zatem jest kondycja? Jak ją wypracować? Trening kondycyjny jak go wykonać? No i jak wykonać najbardziej efektywny trening kondycyjny na siłowni.
Kondycja to fizjologiczny stan organizmu. Mówiąc o kondycji sportowej, nie można mieć na myśli nic innego, jak poziom wytrenowania i wynikający z niego potencjał oraz zdolność do wykorzystania przez organizm tlenu i idącą za tym sprawność mięśni, wytrzymałość serca oraz płuc. Wydolność ma wpływ nie tylko na wyniki osiągane w dyscyplinach sportowych, choć to oczywiście też, ale kondycja wpływa również na szeroko rozumianą sprawność w realizacji codziennych wyzwań.
Spis treści:
Trening kondycyjny — po co nam kondycja
Dobra kondycja pozwala bez trudu wejść po schodach do domu, kiedy zepsuje się winda, przenieść ciężkie zakupy i wykonywać szereg innych czynności bez odczuwania wyczerpania i przeciążenia. Codzienne obowiązki i aktywności przy dobrej kondycji stają się łatwiejsze i przychodzą bez większego trudu. Wypracowanie i utrzymanie dobrej kondycji wpływa na codzienne samopoczucie, poziom energii i jakość snu. Dobra kondycja zmniejsza również ryzyko zapadania na wiele poważnych chorób.
Bez względu na to, jaki masz cel i czy chcesz dbać o kondycję, żeby zwiększyć osiągi na siłowni, czy po to, aby lepiej i zdrowiej żyć — zdecydowanie warto to robić.
Trening wytrzymałościowy — korzyści dla organizmu
Trening kondycyjny, zwany też treningiem wytrzymałościowym, poza ogólną poprawą wydolności i samopoczucia, wiąże się z bardzo konkretnymi profitami zdrowotnymi. To między innymi lepszy pobór tlenu za sprawą zwiększonej pojemności płuc, poprawa sprawności układu krążenia, pracy serca i układu krwionośnego, poprawa objętości wyrzutowej serca, czyli lepsze dotlenienie mięśni.
Trening kondycyjny na czym polega — budowanie kondycji, jak zacząć
Kondycja jest uzależniona od różnych czynników. Wpływa na nią styl życia, sposób odżywiania, stan zdrowia, a nawet genetyka. Na tę ostatnią nie mamy wpływu, pozostałe czynniki są natomiast w naszych rękach.
Trening kondycyjny a dieta. Jeśli nie masz konkretnego celu, na przykład nie wybierasz się na zawody, a istotna jest dla ciebie wydolność ogólna, najlepszą drogą jest racjonalne, zdrowe odżywianie. Zrezygnuj z produktów przetworzonych, unikaj tego, co w składzie zawiera długą listę zbędnych ulepszaczy i dodatków, wybieraj to, co zdrowe i proste. Postaw na warzywa, owoce, pełnoziarnistą mąkę, białko roślinne. Zamiast napojów gazowanych, słodkich soków czy alkoholu wybieraj ziołowe napary i wodę. Staraj się skomponować dietę, którą polubisz, bo tylko wtedy wytrwasz w niej długofalowo bez poczucia znużenia.
Trening kondycyjny a styl życia. Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek treningowych, jeszcze kilka słów o codziennych nawykach. Długie godziny przesiadywane przy komputerze, przemieszczanie się z domu do pracy samochodem, spędzanie czasu wolnego przy komputerze – to tylko kilka „grzechów” stylu życia, który destrukcyjnie wpływa na kondycję. Nie rewolucjonizuj jednak swojego życia tak, aby poczuć się w nim źle. Zmiany wprowadzaj stopniowo. Przejazdy samochodem w części zastąp spacerem, komunikacją miejską czy rowerem, postaraj się oderwać od komputera w pracy, chociaż na 5 minut co godzinę, wykonaj w tym czasie kilka skłonów, przysiadów i skrętów tułowia, no i znajdź aktywność fizyczną, którą polubisz. Do umiarkowanego podniesienia kondycji zaleca się minimum 180 minut treningu w tygodniu – mówi Trener personalny Mokotów
Trening kondycyjny na czym polega — początkujący
Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę nad kondycją, rozłóż treningi tak, aby odbywały się nie częściej niż co 2 dzień, a ćwiczenia wykonuj w sesjach po 30-40 minut. Częstotliwość i długość treningów wydłużaj w miarę postępów, kierując się własnym samopoczuciem — jeśli wykonywane aktywności przestaną być dla ciebie wyzwaniem, ponieś nieco poprzeczkę.
Trening kondycyjny jak go wykonać? Początkującym w zupełności wystarczy marsz podczas szybkiego spaceru, lekki jogging, skakanie na skakance, przysiady, pompki czy popularny plank. Trenować możesz w plenerze oraz w domu. Różnice w poziomie wydolności zauważysz już po kilku treningach.
Trening kondycyjny na siłowni
Pora na garść porad dla bardziej zaawansowanych, którzy początki aktywności mają już za sobą, a ich treningowym celem jest podniesienie wydolności na siłowni.
Trening kondycyjny na siłowni to na przykład trening obwodowy. W uproszeniu polega on na wykonywaniu ćwiczenia w jak największej intensywności, chwili odpoczynku i zmiany ćwiczenia. W treningu kondycyjnym obwodowym na siłowni zestawić możemy na przykład następujące ćwiczenia:
- Przysiady z obciążeniem (sztanga)
- Martwy ciąg
- Pompki
- Wioślarz
- Pompki na poręczach
Zaproponowany zestaw jest oczywiście przykładowym, jeśli któreś ćwiczenia ci nie odpowiadają, możesz je zmienić. Istotne jest, aby poziom intensywności był dostosowany do możliwości, strefy tętna, a ciężar obciążenia dobrany indywidualnie i zgodnie z potrzebami. Jeżeli nie wiesz jak dobierać ciężar albo zastanawiasz się jak przygotować się do treningu możesz skorzystać z wspólnych treningów z Trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło, ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1, Telefon: 608 472 294.
Również ćwicząc na siłowni z upływem czasu odczujesz, że trening przestał stanowić wyzwanie, tętno podczas ćwiczeń jest niższe, a wysiłek staje się niezauważalny – wówczas znowu pora na podniesienie poprzeczki.
Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć trening kondycyjny, jak rozpisać ćwiczenia i jak wykonywać trening kondycyjny na siłowni, nie ćwicz w ciemno i unikaj błędów, poproś o pomoc specjalistę. Trener personalny przeanalizuje twój poziom, uwarunkowania oraz potrzeby i rozpisze indywidualny trening specjalnie dla ciebie. Wówczas postępy będą na pewno błyskawiczne.